Як правильно надавати в борг?

  3 Бер    Новини

  Питання, як давати в борг грошові кошти з першого погляду може показатися простим, але хоч воно і просте в ньому є достатня кількість підводних каменів, які краще знати ніж їх ігнорувати.

  По-перше: давати в борг грошові кошти можливо, але з дотриманням правил. Все це для того, щоб юридично у Вас було право на повернення своїх коштів. Зрозуміло, потрібно пам’ятати, що даючи в борг Ви можете і не повернути кошти, але буває, що кошти просять “близькі люди” і вибору майже немає.

  Неповернення боргу може бути з причин:

  • відсутність коштів у боржника;
  • відсутність\смерть боржника;
  • умисне ухилення від боргу зв’язане з відсутністю майна, яке б могло бути закладене;
  • недієздатність боржника при укладенні угоди;
  • інших.

  По-друге: даючи в борг Ви повинні розуміти куди саме будуть використовуватися кошти. В разі коли Ви не отримаєте відповідь на вказане питання, краще взагалі відмовитися надавати в борг, так як незрозуміло куди саме будуть використані Ваші кошти. Якщо Вам сповістили з якою метою потрібні кошти для Вашого позичальника, можете вказати вказану мету в документах, які будуть супроводжувати Вашу угоду.

  По-третє: юридично правильно оформленні документи при укладенні угоди позики, значно спрощують та дають можливість “безболізно” повернути свої кошти.

  Основні документи, які необхідні в договорі позики:

  • договір позики, в якому зазначається місце укладення, час та умови. Рекомендуємо прописувати для якої цілі надаються кошти позичальнику, та вказувати процентну ставку за користування Вашими коштами, можливо ви і фактично не будете стягувати так звані проценти за користування сумою, але їх краще прописати в договорі, ця умова краще стимулює боржника до дотримання встановлених правил. 
  • під час підписання вищевказаного договору позики з двох сторін, також оформляється розписка, яка засвідчує сам факт передачі грошових коштів. Договір повинен буди підписаний у двох екземплярах, а розписка повинна бути написана самим боржником та передана позикодавцю. 
  • зміст розписки повинен зазначати сам факт передачі коштів відповідно до укладеного договору позики, кому від кого, має містити дані в тому числі і паспортні сторін, а особливо боржника та контакти. Рекомендуємо вказувати свідків, якщо такі були присутні при передачі коштів, іх може вказати позичальник, коли буде складати розписку, може вказати осіб які були присутні при передачі коштів. Дані по свідкам угоди достатньо І.П.Б., номер телефону та адреса проживання, таких даних достатньо щоб у разі неохідності залучити їх як свідками. 
  • з метою щоб Ваш договір позики та розписка написана позичальником не були визнанні недійсними, рекомендуємо зобов’язати боржника вказати, що він при тверезому умі та в повному розумінні своїх дій бере на себе зобов’язання. 

  По-четверте: є декілька варіантів оформлення договору позики:

  • це можливо зробити через Нотаріуса, в такому варіанті потрібно сплати в державний бюджет та за нотаріальні послуги (суму можна дізнатися зателефонувавши в найближчу нотаріальну контору). Такий випадок хоч і є затратний, але у випадку проблем із поверненням коштів не потребує звернення до суду, а Ви ідете до нотаріуса, який надає Вам припис у Виконавчу службу щодо стягнення боргу, тим самим заощаджується час та кошти на правову допомогу;
  • також можна надати позику склавши вищезгадані документи, завіривши їх між Вами та позичальником в цивільно-правовому полі. В такому разі вирішення спору в тому числі і у зв’язку із неповерненням коштів буде вирішуватися в судовому порядку.

  По-п’яте: в борг краще не давати. Як показує практика це кращий із варіантів збереження коштів 🙂

  Основні “дзвіночки”, що борг стане тягарем для Вас як позикодавця:

  • коли у Вас немає часу подумати, просять терміново позичити, обіцяють швидко повернути та “завтра” написати розписку – в такому випадку краще сказати, що Ви терміново не можете позичити, оскільки Ви самі будете позичати, щоб пере позичити тому якщо так “горить” потрібно зачекати чи Вам позичать. 
  • однією із помилок людей, які стають жертвами від боржників, є сама наївність позичальників, вони самі розповідають про наявність коштів отриманих в спадок, виграних в лотерею, збереженнях, преміях чи тому подібному. Мало знайома людина користуючись такою нагодою позичає, а потім не повертає. 
  • задавати питання, щодо необхідної суми та її використання, розуміти, що за статистикою більше 80% боргів не повертаються по волі позичальника, та з них більша половина повертається в судовому порядку. Тому, краще задати питання та перевірити їх на правдивість до того, як передати гроші, щоб не були вони викинуті “на вітер”.

  Висновок: пам’ятайте вислів: “Береженого і Бог береже”. Дотримуйтесь вищевказаних рекомендацій та дивіться на все більш глибше, можливо краще навчити “ловити рибу”, а ніж давати її у руки.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *